związki, stowarzyszenia i miasta partnerskie


Współpraca z miastami partnerskimi



Współpraca między Myślenicami, a ich miastami partnerskimi zawsze była owocna i wiele wnosiła we wzajemne poznanie oraz odkrywanie kultur i obyczajów.

Od roku 2020 współpraca ta, na polu wymiany międzynarodowej, która jest najprężniej rozwijającym się polem wzajemnych działań, została wstrzymana ze względu na wybuch pandemii COVID-19. W związku z różnym stopniem obostrzeń, które zostały wprowadzone na terenie zarówno Polski, jak i państw, na obszarach których znajdują się miasta partnerskie Myślenic, zaaranżowanie wspólnych wydarzeń było mocno utrudnione.

W 2021 roku udało się jednak zorganizować pobyt seniorów z Myślenic (uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Dziennego Domu „Senior+”, Klubu Seniora) w mieście Csopak, Węgry.



Klaster Energii Ziemi Myślenickiej "Eko-Energia"



6 października 2021 r. w siedzibie myślenickiego urzędu Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka wraz z włodarzami wszystkim gmin z terenu powiatu myślenickiego spotkał się celem powołania przedsięwzięcia pn.: “Klaster Energii Ziemi Myślenickiej - Eko-Energia”.


W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich samorządów z terenu powiatu myślenickiego. Liderem klastra energii będzie Gmina Myślenice reprezentowana przez Burmistrza Jarosława Szlachetkę, a porozumienie o utworzeniu Klastra ze spółką DOEKO Group sygnowali także Burmistrz Sułkowic Artur Grabczyk, Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Tomasz Suś, Wójt Sieprawia Tadeusz Pitala, Wójt Tokarni Marek Kluska, Wójt Pcimia Piotr Hajduk, Wójt Lubnia Kazimierz Szczepianiec, Wójt Wiśniowej Bogumił Pawlak oraz Wójt Raciechowic Wacław Żarski.


Celem utworzenia Klastra Energii Ziemi Myślenickiej jest wspólne, partnerskie dążenie do osiągnięcia zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego poprzez zmniejszenie energochłonności gospodarki oraz zwiększenie udziału źródeł OZE w miksie energetycznym i uniezależnienie się od zagranicznych dostaw paliw.


Działalność Klastra powodować ma:

  • ograniczenie niskiej emisji na terenie działania Klastra, w tym poprzez inwestycje w OZE;

  • zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł energii;

  • rozwój OZE ze szczególnym naciskiem na rozwój rozproszonej energetyki rozproszonej prosumenckiej;

  • redukcja ubóstwa energetycznego na terenie Klastra z wykorzystaniem energii pochodzącej z OZE;

  • wspieranie innowacyjnych technologii w zakresie efektywnego zarządzania energią (ICT i OT).

- Wspólne działanie wszystkich gmin z naszego powiatu ma pozwolić na współpracę w korzystaniu z ekologicznych możliwości produkcji energii. Dziękuję wszystkim wójtom i burmistrzom ziemi myślenickiej za merytoryczne wsparcie i współpracę przy tym projekcie. Główną korzyścią powstania klastra energii jest ekologiczna i tania produkcja energii z odnawialnych źródeł energii, ograniczenie kosztów jej dystrybucji i lepsze zarządzanie energią. Ważne są też takie kwestie, jak uniezależnienie się od monopolu dostawców energii i wzrost lokalnego bezpieczeństwa energetycznego. To także troska o środowisko naturalne. Dla członków klastra oznacza to przede wszystkim mniejsze rachunki za energię elektryczną oraz poprawę lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, tworząc samowystarczalny energetycznie region. Skorzystają z tego samorządy, ale przede wszystkim mieszkańcy i przedsiębiorcy z całego regionu – mówił Jarosław Szlachetka, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.



Zdjęcie przedstawia listę członków Klastra Energii.


Zdjęcie przedstawia spotkanie Klastra Energii Ziemi Myślińskiej.
Zdjęcie grupowe Klastra Energii Ziemi Myślińskiej.


Zdjęcie przedstawia zebranie Klastra Energii Ziemi Myślińskiej.