DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA


wydatki na kulturę w 2021 r.

9 012 321

+36,48%

do roku 2020


DOTACJA dla domów i ośrodków kultury
w 2021 r.

3 510 000

+15,58%

do roku 2020


DOTACJA dla muzeów w 2021 r.

941 609

6,95%

do roku 2020



najważniejsze wydarzenia kulturalne w 2021 r.



Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2021

ETNOKIDS. RODZINNE WARSZTATY RĘKODZIEŁA LUDOWEGO

Warsztaty rękodzieła dedykowane dla dorosłych i młodzieży, to stały punkt programu Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Twórcze zaangażowanie widzów i gości odwiedzających Małopolskę cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku wraz z Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu przygotowano specjalną ofertę warsztatową. Sześć spotkań i sześć różnych działań. Warsztaty zrealizowali doświadczeni instruktorzy i rękodzielnicy. Do udziału w spotkaniach warsztatowych wystarczy czas i dobre chęci. Prowadzący zademonstrowali wszystkie tajniki sztuki ludowej, które ułatwią przygotowanie własnych arcydzieł sztuki regionalnej z różnych części świata.

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 90 osób.


KLUB FESTIWALOWY 2021

Po raz pierwszy organizatorzy Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem zaprosili miłośników muzyki elektronicznej do Klubu Festiwalowego.

Przez cztery dni – między 19 a 22 lipca w popularnym miejscu spotkań LATO NA ZARABIU można było usłyszeć popularnych krakowskich Dj’ów którzy specjalnie dla widowni festiwalowej zagrali etniczne/muzyczne klimaty połączone z nowoczesnym elektronicznym brzmieniem. To eksperymentalne połączenie muzyki tradycyjnej i współczesnej miało na celu, że na nowo zdefiniować niezwykłe bogactwo muzyki ludowej.

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 220 osób.


ETNOCINEMA 2021

EtnoCinema w Lato na Zarabiu to filmowa odsłona Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Przez sześć dni zaprezentowane zostały filmy, które poruszają szeroko pojęte kwestie etniczne.

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 110 osób.


MOBILNA ESTRADA FESTIWALU ŚWIĘTO DZIECI GÓR

Plenerowa prezentacja nagrań dziecięcych Zespołów Pieśni i Tańca uczestniczących w Międzynarodowym Festiwalu Święto Dzieci Gór. Na moblinym telebimie przed Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu było można obejrzeć retransmisje koncertów z poprzednich edycji Festiwalu w Nowym Sączu.

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 30 osób.


POLSKIE STROJE LUDOWE Z KOLEKCJI ANDRZEJA BORYCZKI

Wystawa 230 pocztówek o tematyce związanej z materialnym dziedzictwem ludowym polski prezentująca karty pocztowe z okresu od okresu międzywojnia do lat 70-tych ubiegłego wieku. Na wystawie można było zobaczyć serie zarówno portretowe, postaciowe, detale strojów, pary i grupy podczas obrzędów ludowych.

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 100 osób.


MUZYKA Z 7 STRON ŚWIATA

Najważniejsza część koncertowa Festiwalu odbywająca się na scenie plenerowej na Rynku w Myślenicach. Koncertom towarzyszom: kiermasz rękodzieła ludowego oraz piknik z udziałem małej gastronomi.

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 500 osób.


CYGAŃSKI TABOR TERNO

Kultura romska, to jedna z najwspanialszych tradycji łącząca wpływy z różnych części świata. Polscy Romowie słyną ze wspaniałej muzyki, tańca, kuchni i wróżb… Wszystkiego tego było można doświadczyć podczas wyjątkowego cygańskiego pikniku.

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 200 osób.


BAŁKAŃSKA PODRÓŻ Z PRASŁOWIANKAMI

Otwarty plenerowy koncert na scenie głównej w Myślenicach. Koncertowi towarzyszyły: kiermasz rękodzieła ludowego oraz piknik z udziałem małej gastronomi.

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 150 osób.


CYGAŃSKI BAL

Ta część koncertowa to kontynuacja Pikniku z Romskim Taborem. Tym razem można było obejrzeć i usłyszeć popisy taneczne, wokalne i instrumentalne.

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 150 osób.


A TO POLSKA WŁAŚNIE

Jedno z najważniejszych wydarzeń koncertowych. Na scenie zaprezentował się współgospodarz Festiwalu Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” z programem polskim. To istotny element taneczny całego wydarzenia.

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 150 osób.


MAŁOPOLSKIE INSPIRACJE

Dopołudniowy blok koncertowy na scenie głównej na Rynku w Myślenicach. Koncertowi towarzyszyły: kiermasz rękodzieła ludowego oraz piknik z udziałem małej gastronomi.

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 150 osób.

Zdjęcie przedstawia scenę koncertową.
Zdjęcie przedstawia scenę koncertową.


Otwarcie parku Sztaudyngera

Otwarcie przebudowanego rynku

myślenickie wianki nad Rabą

Dzień dziecka

dożynki

I myślenickie Senioralia

koncert



myślenicki ośrodek kultury i sportu w 2021 r.



FESTIWALE I PRZEGLĄDY

  • Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem realizowane we współpracy z Województwem Małopolskim i Gminą Myślenice ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne przybrały charakter festiwalu muzycznego i realizacji towarzyszących mu wydarzeń o charakterze wystawienniczym, warsztatowym i kinowym, szacowana liczba osób, która wzięła udział w wydarzeniu to ponad 5.000 osób.

  • Realizacja Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Myślenicki Laur Recytacji" została przeprowadzona w formie on-line, wzięło w nim udział 300 młodych recytatorów z terenu gminy.

  • Ogólnopolski Festiwal Teatrów Dziecięcych BAJDUREK nie realizował w tym roku eliminacji na poziomie gmin, ale reprezentacja działającego w MOKiS Teatru im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły zakwalifikowała się do finału konkursu.

  • Myślenicki Festiwal Ceramiki został zrealizowany w partnerstwie z Myślenickim Towarzystwem Kultury i wzięło w nim udział 255 uczestników warsztatów.

  • Rejonowy Przegląd Pieśni Religijnej będący głównym wydarzeniem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zrealizowany został po raz pierwszy w ścisłej współpracy i korzystając z zasobów lokalowych Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach, wzięło w nim udział ok. 300 osób.

  • MOKiS odstąpił od realizacji Myślenickiego Festiwalu Pieśni Chóralnej - Kolędy i pastorałki, a także Myślenickiego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego i Zespołów Dixiland'owych z powodów zagrażającej sytuacji pandemicznej w planowanych terminach realizacji tych wydarzeń.

W festiwalach i przeglądach realizowanych w MOKiS w 2021 r. udział wzięło ogółem 6.100 osób.

ZESPOŁY MUZYCZNE I KLUBY ZAINTERESOWAŃ

Planowa organizacja działań zgodnie z założeniami. Oprócz działających w MOKiS zespołów i klubów z przestrzeni siedziby korzystały m.in.: Klub Szachowy, Uniwersytet Trzeciego Wieku (realizując zajęcia rękodzielnicze, brydżowe, jogi, chór), Klub Dylematy Mamy i Taty, Myślenicka Grupa Fotograficzna, Klub Miłośników Chorwacji.

WYDARZENIA PATRIOTYCZNE I ŚWIĄTECZNE

MOKiS wraz z Gminą Myślenice zorganizował wydarzenia obchodów Świąt Państwowych:

  • 3-go Maja (on-line) i 11 Listopada,

  • Wielkanocny Konkurs palm, którego zwieńczenie w postaci gali wręczenia nagród nastąpi podczas ogłoszenia konkursu na rok 2022,

  • obchody Myślenickiego Dnia Kobiet „Z Tereską w tle",

  • interdyscyplinarne Rodzinne Mikołajki.

Ośrodek realizował również bieżące potrzeby Kancelarii Burmistrza Miasta i Gminy w postaci okolicznościowych prezentów m.in. z okazji Rewitalizacji Myślenickiego Rynku.

KONCERTY KAMERALNE I PLENEROWE

Prócz koncertów realizowanych w głównej siedzibie MOKiS m.in.: Koncert Michała Basisty w miesiącach letnich zrealizowano nowy cykl „Myślenice. Rynek pełen dźwięków" - dziewięć koncertów plenerowych lokalnych twórców prezentujących różnorodne gatunki muzyczne m.in.: Bibisi, Andrzej Horabik, DJ Napoleon, LISKY, QI Dixi Band.

Łącznie w koncertach zorganizowanych przez MOKiS wzięło udział 4.350 osób.

PLENERY MALARSKIE

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne realizowane w partnerstwie z Towarzystwem Przyja­ciół Francji „Ziemia Myślenicka" ze względu na pandemię zostały odwołane.

WYSTAWIENNICTWO

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zrealizował 12 wystaw angażując wszystkie przestrzenie wystawiennicze (w tym wystawę grupy Izomer - 5 ekspozycji artystów współtworzących grupę podczas majowej Ogólnopolskiej Nocy Galerii).

Część z wydarzeń zrealizowana została wraz z wykładami tematycznymi dotyczącymi ekspozycji jak np. Dekameron Jana Biczysko i spotkaniami z artystami.

Wspomnieć należy o nawiązaniu współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w zakresie realizacji obron prac magisterskich i doktorskich w przestrzeniach Galerii MOKiS.

Wystawy szacunkowo odwiedziło ok. 2.400 osób.

WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Zrealizowane zostały bożonarodzeniowe warsztaty malowania baniek choinkowych dedykowane dla wszystkich grup wiekowych. Z warsztatów skorzystało ponad 30 osób.

DZIAŁALNOŚĆ TEATRALNA

Działalność obu teatrów została zrealizowana zgodnie z planem.

Amatorski Teatr im. Kardynała Karola Wojtyły zrealizował 2 spektakle dedykowane dzieciom z terenu Gminy Myślenice, jeden z nich został zakwalifikowany do finału Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Dziecięcych BAJDUREK.

Teatr Międzypokoleniowy „Za mostem" zrealizował pięć tematycznych Salonów Poezji. MOKiS wziął tez udział w ogólnopolskim projekcie Teatr Polska 2021 prezentując spektakl Teatru Łaźnia Nowa, a także spektakl „Dopokąd idę" realizowany w ramach programu Aktywni +.

DZIAŁALNOŚĆ ON-LINE

Zrealizowano 25 wydarzeń. We wszystkich wydarzeniach realizowanych on-line udział wzięło 16.049 uczestników.

SPOTKANIA AUTORSKIE I EDUKACYJNE

Zrealizowany został cykl comiesięcznych spotkań ze specjalistami różnych dziedzin dotyczących aktualnych tematów społecznych i politycznych p.n.: #Za Burtą Pytań.

WARSZTATY ARTYSTYCZNE

W Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu i jego filiach przeprowadzone zostały planowane zajęcia o charakterze edukacyjnym i warsztatowym: plastyczne i rękodzielnicze, ceramiczne, tkackie, muzyczne (nauki gry na instrumentach i wokalne), teatralne i przyrodnicze.

Akademia Wyobraźni - zajęcia dedykowane dla najmłodszych dzieci wraz z opiekunami realizowane były w przestrzeni MOKiS i sali Centrum Wodnego AQUARIUS.

W miesiącu maju zostały zorganizowane cotygodniowe, interdyscyplinarne zajęcia plenerowe: Artystyczne Majówki odbywające się w przestrzeni przed budynkiem MOKiS.

We wszystkich warsztatach wzięło udział 1.760 osób, w większości korzystając z zajęć regularnych.

ORGANIZACJA CZASU WOLNEGO: LATO 2021

Zaangażowanie w realizację Letnich Zajęć Twórczych podczas 9 wakacyjnych tygodni z zaangażowaniem wszystkich instruktorów uniemożliwiło realizacje innych aktywności.

WSPÓŁPRACA Z ORGANIZACJAMI I INSTYTUCJAMI KULTURY

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu stał się za zgodą Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice sekretariatem Partnerstwa na Rzecz Edukacji Kulturowej w Małopolsce (PEKM) zrzeszającego instytucje, organizacje i osoby działające dla uwspólnotowienia działań sektora edukacji i kultury w Małopolsce.

W ramach działalności zorganizowano między innymi dwudniowy zlot partnerstwa.

DZIAŁALNOŚĆ FILII W GŁOGOCZOWIE I BĘCZARCE


WIEJSKI DOM KULTURY W GŁOGOCZOWIE

Planowane konkursy m.in.: Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek, Szkolne Konfrontacje Artystyczne, Turniej interpretacji Bajki i Baśni, Przegląd pieśni patriotycznej i żołnierskiej odbyły się z dużym powodzeniem (część wydarzeń realizowana on-line). Udało się zrealizować stacjonarnie Przegląd Walk Scenicznych i w wybranych miesiącach audycje Filharmonii Krakowskiej. W partnerstwie z lokalnymi stowarzyszeniami odbyły się również zajęcia wakacyjne.

Planowane zajęcia o charakterze edukacyjno-warsztatowym m.in. zajęcia plastyczne, rękodzielnicze, ceramiczne, szachowe były realizowane rzetelnie pomimo trudnej sytuacji organizacyjno-lokalowej, WDK zmagał się w minionym roku nie tylko z ograniczeniami wynikającymi z reżimu sanitarnego, ale również następstwami ulew i lokalnej powodzi.

W wydarzeniach zrealizowanych przez WDK wzięło udział ponad 760 osób.


FILIA MOKIS W BĘCZARCE

Działalność filii została ograniczona przez reżim sanitarny obowiązujący w miesiącach zaplanowanych wcześniej wydarzeń połączonych z kalendarzem, wyjątek stanowi Wieczornica Patriotyczna, która odbyła się zgodnie z planem. Organizowane dla różnych grup wiekowych zajęcia o charakterze edukacyjno-warsztatowym m.in. teatralne, rękodzielnicze, ceramiczne dopasowane zostały do ograniczeń w ilości mogących wziąć w nich udział osób z uwzględnieniem przestrzeni świetlicy.

We współpracy z organizacjami lokalnymi zostały zrealizowane również zajęcia wakacyjne.


Kino muza

Kino Muza to jednosalowe kino działające pod Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu. Sala Kinowa wyposażona jest w projektor o standardzie DCP, standardowy kinowy ekran projekcyjny oraz profesjonalne nagłośnienie w standardzie Dolby. Na sali znajdują się 372 miejsca siedzące. Dzięki działalności Kina Muza mieszkańcy Gminy Myślenice i okolic od lat mają możliwość oglądania najnowszych produkcji filmowych na wielkim ekranie. Mając na uwadze zróżnicowaną wiekowo grupę odbiorców, kino stara się utrzymywać bogatą i różnorodną ofertę, wyświetlane są zarówno filmy familijne jak i produkcje skierowane dla dorosłego widza. Oprócz standardowej oferty kinowej wyświetlane są filmy dokumentalne, edukacyjne oraz religijne. Dla najmłodszych dzieci kino oferuje cykl oparty na polskich bajkach krótkometrażowych, z kolei dla uczniów szkół oferowane są pokazy specjalne.

W 2021 r. z uwagi na obostrzenia kino nie mogło prowadzić działalności w pełnym zakresie, co spowodowało przerwę w wyświetlaniu wynoszącą aż 143 dni. Mimo licznych ograniczeń kino powróciło do działalności w wymiarze trzech dni tygodniowo weekendy oraz środy. W 2021 r. Kino Muza wyświetliło 420 seansów filmowych a liczba obecnych na nich widzów wyniosła 9.282 osoby. Mimo skróconego pandemią okresu pracy kina zdołało wyświetlić 69 różnych tytułów filmowych. W ramach wydarzeń specjalnych, dla najmłodszych widzów zorganizowano 4 pokazy polskich bajek. Dla uczniów szkolnych zorganizowano 7 pokazów specjalnych, w tym seanse poprzedzone prelekcją. W 2021 r. dla miłośników polskiego rocka zorganizowane zostały również dwie retransmisje koncertów.



muzeum niepodległości w 2021 r.



W 2021 r. zgodnie z zaleceniami ministra kultury, muzeum realizowało swoją misję przenosząc wiele swoich działań do sieci internetowej. W pierwszej połowie roku działalność edukacyjna i wystawiennicza prowadzona była w formie hybrydowej, to znaczy prowadząc swoją działalność poza murami muzeum, równocześnie zachowując dużą aktywność w sieci i popularyzując historię w sieci internetowej. Na muzealnym kanale na youtoubie prezentowane były wyprodukowane przez muzeum filmy. W ferie były to cykliczne „Zabawy z historią", które zostały poświęcone myślenickim legendom.

Zobacz to jeszcze raz!



W działaniach multimedialnych prezentowane były również materiały dla dorosłych. Do szerokiego grona odbiorców został skierowany cykl „Z kamerą w muzeum".


W pierwszej połowie 2021 r. zaprezentowana została wystawa czasowa z okazji 100-lecia uchwalenia konstytucji marcowej, która była prezentowana na płycie myślenickiego rynku w dniach 25 czerwiec - 9 lipiec.

Otwarcie wystawy czasowej z okazji 100-lecia uchwalenia konstytucji marcowej.
Wystawa czasowa z okazji 100-lecia uchwalenia konstytucji marcowej - zdjęcie nr 1.
Wystawa czasowa z okazji 100-lecia uchwalenia konstytucji marcowej - zdjęcie nr 2.

Zaprezentowana została również mieszkańcom miasta grupa rekonstrukcji historycznej, która odwzorowuje strażników miejskich z połowy XIV wieku. Podczas organizowanego przez miasta Dnia Dziecka strażnicy miejscy byli atrakcją stanowiska prezentującego działalność muzeum. Strażnicy pojawili się również podczas uroczystego otwarcia myślenickiego rynku, a na zorganizowanych nad Rabą 26 czerwca wiankach, muzeum wystawiło obóz rycerski, który cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców.

Miniony rok to przede wszystkim wytężona praca nad dokończeniem budowy trzech wystaw stałych i z powodu trwających prac nad tworzeniem ekspozycji muzeum było zamknięte od kwietnia do sierpnia. 10 września odbyło się uroczyste „otwarcie no nowo" Muzeum Niepodległości w Myślenicach, podczas którego zadebiutowały nowoczesne wystawy stałe. Od tej pory muzeum działało już w sposób regularny i stacjonarny, dzięki czemu odwiedziły go tysiące zwiedzających, w tym zwłaszcza dzieci i młodzieży ze szkół regionu myślenickiego

Jesienią muzeum kontynuowało wykłady z cyklu „Spotkania z historią", a także zorganizowało wystawę rzeźbiarsko-malarską z pracami Edwarda Dudy. Dużym wydarzeniem była również organizowana wspólnie z miastem gala „Zasłużeni dla Myślenic" która ukoronowała proces nadawania myślenickim rondom imion znanych myśleniczan. Na gali zadebiutował projekt wirtualnych spacerów, które zostały merytorycznie opracowane przez muzeum. Sukcesem okazał się również realizowany wspólnie z miastem projekt „Pozdrowienia z Myślenic", który składał się z prezentowanej na rynku wystawy plenerowej i świetnie przyjętego przez mieszkańców naszego miasta albumu.

Zobacz jeszcze raz wyposażenie Muzeum Niepodległości!